آشنایی با موارد مصرف پروفیل ها

موارد مصرف پروفیل ها در صنعت ساختمان سازی، صنایع بزرگ، خودروسازی و ماشین آلات سنگین، در و پنجره سازی و برخی مصارف شهری موجب شده تا انواع پروفیل یکی از مهمترین و کاربردی ترین مصالح صنعت ساختمان و دیگر صنایع بزرگ باشند. در اینجا می خواهیم ابتدا پروفیل و متریال تشکیل دهنده آن را معرفی کرده و سپس از کاربرد و مصرف پروفیل برای شما بگوییم.

پروفیل ها در هر یک از صنایع دارای کاربردهای متفاوتی هستند. در این میان می توان به انواع پروفیل نبشی، درز انبساط، نوار کنج و یا حتی از موارد دیگر مصرف پروفسل در تولید کفشور خطی، مربعی، مثلثی و دیگر انواع آن اشاره کرد.

برای دریافت مشاوره در خصوص پروفیل مورد نیازتان می توانید با مشاورین تراپا سیستم از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

پروفیل چیست و چگونه تهیه می شود؟

انواع پروفیل ها معمولا با روش نور سرد به صورت های مختلف ساخته می شوند. در این فرایند مواد اولیه تشکیل دهنده لوله ها از دیگر کشورها خریداری شده و در کارخانه های ایران با ترکیبات شیمیایی خاص با خواص مکانیکی مشخص آماده استفاده می شود.

این فرایند ترکیب شیمیایی می تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم انجام شود. لازم به ذکر است که پروفیل ها خود دو نوع باز و بسته دارند. پروفیل های باز معمولا مستقیم تولید می شوند.

پروفیل نبشی-آشنایی با موارد مصرف پروفیل ها

انواع پروفیل ها و موارد مصرف آنها

پروفیل ها به سه دسته صنعتی، ساختمانی و گالوانیزه تبدیل می شوند که هر کدام کاربری مخصوص خود را دارند. برهمین مبنا برای دسته بندی کلی موارد مصرف پروفیل ها می توان به سه گروه زیر اشاره کرد.

1-موارد مصرف پروفیل ها در ساختمان سازی

پروفیل های ساختمانی، همانطور که از نام آن مشخص است در صنعت ساختمان و در و پنجره سازی استفاده می شود. پروفیل های ساختمانی خود چندین نوع دارد که با نام های پروفیل نورد گرم، پروفیل نورد سرد و پروفیل مرکب شناخته می شود. مصارف پروفیل های نورد گرم، سرد و مرکب با هم فرق دارد. نورد سردها معمولا برای کارهای سبک ساختمانی از جمله ناودانی، تیرهای تکیه سقف کاذب و چارچوب های در استفاده می شوند.

2-موارد مصرف پروفیل ها در صنعت

پروفیل صنعتی در صنایع سنگینی از جمله مصارف نظامی و خودرو استفاده می شود. به این صورت پروفیل ها به عنوان قطعات صنعتی شناخته شده و دارای ویژگی های خاص الکتریکی و مکانیکی هستند.

معمولا پروفیل های صنعتی به صورت مرکب و با تلفیق پروفیل نورد گرم و سرد ساخته می شوند. علت رواج پروفیل های مرکب در صنایع سنگین به دلیل طول عمر و مقاومت در برابر ضربه ها و ارتعاشات است.

3-پروفیل های گالوانیزه

موارد مصرف پروفیل ها به صورت گالوانیزه به دلیل طول عمر و مقاومت بالای بیشتر در صنعت در و پنجره سازی است. این پروفیل ها به دلیل استحکامی که دارد برای جلوگیری از هرز شدن پیچ های در و پنجره، افتادگی بازشوهای در و پنجره و موارد مشابه استفاده می شود.

در برج های بلند و ساختمان های مسکونی و اداری مرتفع این نوع موارد مصرف پروفیل ها به خوبی قابل مشاهده است زیرا در ساختمان های مرتفع باد با شدت بیشتری می وزد و می تواند فشار بسیار زیادی به پنجره ها وارد کند. از سوی دیگر طبقات پایین با مقوله نشست زمین نیز در معرض فشار هستند. در نتیجه پروفیل های گالوانیزه با توجه به مقاومت بالا بهترین انتخاب برای در و پنجره در برج ها هستند و از ضخامت کافی برخوردار هستند.

پروفیل نبشی-آشنایی با موارد مصرف پروفیل ها

دیگر انواع مصرف پروفیل

پروفیل ها علاوه بر تمام موارد فوق کاربردهای دیگری هم دارند که در دسته بندی فوق قرار نمی گیرد. برهمین مبنا از موارد مصرف پروفیل ها می توان به ساخت نرده های فلزی، کنار راه پله ها و نرده های فلزی وسط برخی خیابان ها اشاره کرد که با پروفیل های مستطیل و مربع در سطح مقطع کوچک تر ساخته می شوند.

نرده های فلزی اطراف کارخانه ها، زمین های محافظ پل های عابر پیاده نیز همگی از موارد مصرف پروفیل در سطح شهری و در صنعت ساختمان سازی است.

جالب است بدانید که در ساخت پایه های میز و صندلی از پروفیل های مربع استفاده می شود. اگر پروفیل ها با مقاومت بالایی ساخته و آماده شوند از آنها می توان برای شاسی های نفت کش و تریلی هم استفاده کرد.

همچنین پروفیل های مربع و مربع مستطیل نیز کاربردهای بسیاری در خودرو سازی دارند.

برخی از پروفیل ها نیز به شکل z تولید شده اند که کاربری آنها پوشش سقف در سوله ها و انبارهای کارخانه ها و موارد مشابه است.

همچنین از پروفیل نبشی می توان برای چارچوب درهای آهنی در ابعاد بزرگ و انواع قالب های فلزی مورد نیاز در صنعت خودرو سازی استفاده کرد. پروفیل های نبشی کوچک تر نیز برای ساخت کرکره مغازه ها و فروشگاه ها استفاده می شود.

در نهایت باید گفت که موارد مصرف پروفیل ها متعدد است و در بسیاری از صنایع کوچک و بزرگ کاربرد دارد. شما می توانید در ساخت و سازهای متعدد و قسمت های مختلف، مصارف پروفیل را در ابعاد و اندازه های متعدد، مقاومت و ضخامت های متفاوت ببینید که با مواد اولیه وارداتی در کارخانه های ایران با دیگر مواد شیمیایی ترکیب شده و وارد بازار می شود.

پروفیل ها بیشترین کاربرد را در ساختمان سازی دارند ولی در صنایع خودرو نیز جای خود را باز کرده اند. با پیشرفت تکنولوژی نیز ترکیبات شیمیایی جدید، کاربری های متنوع بیشتری را برای پروفیل های ایجاد کرده که در صنعت به خوبی قابل مشاهده است.

پروفیل نبشی-آشنایی با موارد مصرف پروفیل ها

golzar ۲۱ دی, ۱۳۹۸
WhatsApp chat