آشنایی با درز انبساط و کاربردهای آن

یکی از روش های اصولی در صنعت ساختمان سازی و اجرای پروژه های عمرانی، استفاده از پروفیل درز انبساط و انقباض می باشد. این درزهای انبساط برای جلوگیری از خرابی های ناشی از تغییرات درجه حرارت محیط و فشارهای جانبی پیش بینی خواهند شد.

مقدار و فواصل این درزها به عواملی چون نوع ساختمان، تعداد طبقات، نوع مصالح و آب و هوا بستگی دارد که مقدار دقیق آن توسط مهندس طراح تعیین خواهد شد. طراحی درز انبساط باید به صورت اصولی اجرا شده و نباید از مصالح بنایی برای پر کردن آن استفاده کرد. بنابراین اگر قصد آشنایی بیشتر با درزهای انبساط، عملکرد، محل های پیش بینی و نحوه اجرای آن را دارید، توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

درز انبساط چیست؟

مهندسان پروژه های عمرانی برای جلوگیری از تغییرات مختلف از درزهایی در سازه استفاده می کنند. از مهمترین درزهای مورد استفاده در ساختمان، می توان به درز انبساط و درز انقباض اشاره کرد. این درزها به منظور جلوگیری از خرابی های ناشی از انبساط و انقباض ساختمان در اثر تغییرات درجه حرارت محیط تعبیه خواهند شد.

درز انبساط در قسمت های مختلفی می تواند به کار برده شود. مانند جزئیات درز انبساط در کف و یا درز انبساط در سقف و دیگر موارد عمرانی همچون درز انبساط پل به کار گرفته می شود که در این صورت دیتیل درز انبساط ساختمان در هر یک از این موارد متفاوت خواهد بود.

درز انبساط-آشنایی با درز انبساط و کاربردهای آن

درزهای انبساط با چه مصالحی پر خواهند شد؟

به منظور پرکردن درز انبساط باید از مصالحی با قابلیت ارتجاعی بالا استفاده کرد و از لحاظ آب بندی و عایق حرارتی از مشخصه های مناسبی برخوردار باشند. این نکته را در نظر داشته باشید که فاصله درزهای انبساط را با مصالح بنایی مانند ملات، بلوک و آجر پر نکنید.

همچنین اگر در ساختمان های فلزی به ستون هایی در مجاور درز انبساط برخورد کردید که باید به صورت موقت با قطعات فلزی به یکدیگر متصل شوند، پس از استقرار کامل ساختمان باید این اتصالات را قطع نمایید تا ساختمان به طور کلی در محل انبساط از قسمت مجاور خود جدا شود. بنابراین از مصالح مناسب برای پوشش درزها باید استفاده کرد تا مانع از جابجایی در اثر تغییرات حرارتی و فشارها نشود و در نتیجه از خرابی ها جلوگیری به عمل آورد.

درز انبساط-آشنایی با درز انبساط و کاربردهای آن

اصول اجرای درزهای انبساط

اجرای درز انبساط در سازه های عمرانی به دلیل ایجاد حداکثر جابجایی در برابر تغییرات درجه حرارت انجام می شود و در هنگام اجرا نباید از هیچ مصالح بنایی برای پوشش فضای درز استفاده کرد زیرا آن قسمت باید در محل درز از قسمت مجاور خود به طور کامل جدا باشد. این درز باید در تمام طول ساختمان ادامه پیدا کند اما در فونداسیون های یکپارچه این درزها تا روی پی ادامه خواهد داشت.

این درزها در زمان نازک کاری ساختمان باید به نحوی پوشانده شوند که مانعی برای جابجایی درز ایجاد نشود و این پوشش های خارجی باید در برابر عوامل بیرونی مانند آب و هوا و فشارها مقاوم باشند. به طور کلی در اجرای درزهای انبساط ساختمان باید محل احداث و فواصل درز با توجه به نوع ساختمان، تعداد طبقات، نوع زمین احداثی، مصالح مصرفی و آب و هوای منطقه تعیین شود. فاصله این درزها توسط مهندسان طراح با توجه به مطالعات و با توجه به عوامل موثر بر درزهای انبساط و انقباض تعیین خواهد شد.

تراپا سیستم ارائه دهنده انواع پروفیل نبشی، درز انبساط، نوار کنج و موارد مشابه می باشد که می توانید برای اطلاع از انواع محصولات تولیدی این شرکت به صفحات مربوطه مراجعه نمایید و یا با مشاورین ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

درز انبساط-آشنایی با درز انبساط و کاربردهای آن

golzar ۱ دی, ۱۳۹۸
WhatsApp chat